2016/17

2015-16 Footy Shop

Click image to enter Wally merch shop

201617 EOSDPoster

JUNE 2016

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12. WTAFC AGM 7:00pm
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28. NBFL AGM 7:30pm 29 30

wtfc-macron-badge

JULY 2016

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY
 1  2  3
4  5. Training starts. 7pm
 6  7.  8  9  10
 11 12. Training 13 14. Training 15 16.
17
 18 19. Training
20 21. Friendly: 1st-Team v Clanfield, HOME, 7:45pm (Training for other teams)
22 23. Charlie Allum AMMF charity day
24
25 26. Training 27. Friendly: Res v Reading YMCA Rapids. HOME, 7:45pm
28. Friendly: 1st v Wantage Town Res. Away, 7:45pm 29 30. Friendly: 1st&Res mix v Sutton Courtenay. Away, 2:30pm
 31

AUGUST 2016

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY
 1 2. Training 3 4. A-Team v Vets. 6:30pm 5 6. Friendly: 1st v Stokenchurch, 3pm, Away
7
8 9. Training 10. Friendly: Vets v Woodcote Res 6:30pm
11. Training
12 13.
14
15 16. Training
17. Robin Antonowicz Memorial game. Vets v Oxford City Vets. HOME. 7:45pm
18. Friendly: 1st v Naphill, HOME, 7:45pm
19 20. Friendly. Reserves v Blewbury. HOME
21. ?Club work day?
22 23. Training  24. Vets v RAF Benson Vets. HOME. 7:45pm
25.
26 27 28
29 30. A-Team v Dorchester. HOME, 7:30 pm
—————-
Training for other teams
31. Vets v Milton Utd Vets, Away, 7:45 at Milton FC

SEPTEMBER 2016

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY
 1 2 3. Stanford-in-the Vale-3  WTAFC-2 2:30pm
4
5 6. Training 7. Hellenic Vets League starts. Old Hooky- WTAFCVets-3 7:45pm, at ‘The Bourne’
—————-
(Watlington Home 7:45pm)

8 9 10. Saxton Rovers-0 WTAFC-3 2:30pm.
—————-
Ardington & Lockinge-4 WTAFC Res-3 2:30pm
—————-
A-Team v Faringdon Town HOME WALKOVER
11
12 13 14. WTAFCVets-1 Oxford City Vets-4 7:45pm
15 16 17. Burghclere-2 WTAFC-2 CHARITY SHIELD Groundhop game 5:00pm
—————-
Reserves-8 v Hop Leaf-0. 2:30pm. HOME. B&B Saturday Junior Cup Preliminary Round 2:30pm
—————-
Uffington Utd Res-1 A-Team-4 Away 2:30pm.
18
19 20 21. WTAFCVets-2 Watlington Town Old Boys-1 Hellenic Veterans Challenge Cup. 7:45pm 22 23 24. WTAFC-0 Kintbury Rangers-1 2:30pm. CHARITY SHIELD
—————-
Watlington Town-3 Res-1 2:30pm
—————-
A-Team-9 v Didcot Eagles-0. 2:30pm.
25
26 27 28. **OFF** Oxford City Vets v WTAFCVets Hellenic Veterans Challenge Cup **OFF** —————-
(Watlington Home 7:45pm)
29 30

OCTOBER 2016

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY
 1. Harwell Village-1 WTAFC-7 2:30pm. CHARITY SHIELD
—————-
Reserves0 Uffington Utd7. 2:30pm.
—————-
Sutton Courtenay Res-3 A-Team-3 2:30pm
2
 3 4  5  6  7  8. WTAFC-0 Reading YMCA-2 B&B Saturday Intermediate Cup 2nd round. 2:30pm
—————-
Compton-4 v
Reserves-3 2:30pm.
—————-
Coleshill Utd Res-2 A-Team4 2:30pm
 9
 10  11  12. Goring Utd B1 WTAFCVets6 7:45pm  Hellenic Veterans Challenge Cup.
—————-
(Watlington HOME)
 13  14 15. Berinsfield-3 WTAFC0 2:30pm
—————-
Reserves v Upton Park Rangers. B&B Saturday Junior Cup, First Round **HOME WALKOVER** Reserves now: HOME v Highworth Town (Sat) Development. **HOME WALKOVER**
—————-
Grove Rangers Res1 A-Team0 2:30pm
16
17  18  19. Goring Utd A-0 WTAFCVets-2 7:45pm at Milton Utd FC.
—————-
(Watlington Away)
 20. 21. 22. Long Wittenham Athletic-0 WTAFC-1 2:30pm
—————-
Burghclere Res-3
Reserves-2 Nairne Paul Cup 2:30pm
—————-
A-Team-2 Marcham Reserves-1 2:30pm
 23.
 24.  25.  26.  27.  28.  29. WTAFC-1 East Hendred-0 2:30pm
—————-
Benson Lions-3
WTAFCRes-0 2:30pm.
—————-
A-Team v Sutton Courtenay HOME WALKOVER
 30.
31.

paul-merson-191116
NOVEMBER 2016

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY
 1.  2. Oxford City Vets-0 WTAFCVets-0 Hellenic Veterans Challenge Cup.
—————-
(Watlington Away)
 3.  4.  5. WTAFC-1 Kintbury Rangers-1 2:00pm
—————-
Saxton Rovers Res5
WTAFC Reserves0 2:00pm.
—————-
**VOID**Sutton Courtenay Res-1 WTAFC A-Team-3 1:25pm LEAGUE CUP**VOID**
 6.
 7.  8.  9. Watlington Town Vets-1 WTAFCVets-1 7:45pm
 10  11.  12.  WTAFC1 Saxton Rovers2 2:00pm
—————-
Berinsfield Res0 WTAFC Reserves7 1:30pm. AG Kingham Cup
—————-
Hanney 66 Club0 WTAFC A-Team-7

 13.
 14.  15.  16.No WTAFC Vets game
—————-
(Watlington HOME
)
 17.  18. 19. No 1ST-Team Fixture
—————-
WTAFC
Reserves-3 White Eagles-1  B&B County Saturday Junior Cup 2nd Round. 1:30pm
—————-
Marcham Reserves-0 A-Team1 2:00pm
—————-
Paul Merson Evening 7:00pm
 20.
 21.  22.  23. WTAFCVets-4 Thame Utd Vets-1 7:45pm.
—————-
(Watlington Away)

 24.  25.  26. East Hendred AFC-0 WTAFC-1
—————-
WTAFC Reserves-0 Saxton Rovers Reserves-4
—————-
Steventon Reserves-1 WTAFC A-Team-3
 27.
 28.  29.  30. North Leigh Vets v WTAFCVets 7:45pm. Hellenic Vets Prem Div
—————-
(Watlington HOME)

DECEMBER 2016

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY
 1 2 3. WTAFC-3 Long Wittenham-0
—————-
Uffington Utd-0 WTAFC Reserves-1
—————-
WTAFC A-Team v Uffington Utd Res HOME WALKOVER
4
5 6 7. (Watlington HOME) 8 9 10. WTAFC-3 Stanford in-the Vale-1 2:00pm
—————-
Saxton Rovers Res-4 WTAFC Res-2 (WTAFC Res won with penalties, 0-0 AET) 1:00pm. B&B Junior Cup 3rd Round
—————-
WTAFC A-Team-1 Steventon Res-0 2:00pm
11
 12  13  14. WTAFCVets-2 Goring Utd-A-2 Hellenic Vets Prem Div. 7:45pm
—————-
(Watlington Away)
 15  16  17. Saxton Rovers-2 WTAFC-1 1:30pm North Berks Cup 2nd Rd
—————-
WTAFC Res-3 Grove Rangers-2 Div3 2:00pm.
—————-
Cumnor Minors v WTAFC A-Team AWAY WALKOVER
 18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30  31

JANUARY 2017

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY
 1
 2  3  4  5  6 7. WTAFC-3 Burghclere-3
—————-
WTAFC Res-2 Ardington & Lockinge-4
—————-
Sutton Courtenay Res-2 WTAFC A-6  LEAGUE CUP 1st Round
 8
 9  10  11. **OFF**Thame Utd Vets v WTAFCVets Hellenic Vets Prem Div**OFF**
—————-
(Watlington HOME)
 12  13 14. WTAFC-8 Lambourn Sports-1 2:00pm. D1
—————-
Highworth Town (Sat) Development-4 WTAFC Res-6 2:00pm. D3
—————-
Faringdon Town-A-3 WTAFC-A-1 2:00PM. D5
15
 16  17  18. **OFF** Oxford City Vets v WTAFCVets 7:45pm. Hellenic Vets Prem Div**OFF**
—————-
(Watlington HOME)
 19  20 21. **OFF**Westwood Utd Reserves v WTAFC Res. 1:30pm. B&B Junior Cup, 4th Round **frozenpitch**
—————-
**OFF**WTAFC A v Hanney 66 Club. 2:00PM. D5. **frozen pitch**
 22
 23  24  25. WTAFCVets-0 Chinnor A-5 7:45pm. Hellenic Vets Prem Div  26  27 28. Kintbury Rangers-2 WTAFC-0 2:00pm. D1
—————-
Westwood Utd Reserves-6 WTAFC Res-0 1:30pm. B&B Junior Cup, 4th Round
—————-
Didcot Eagles-4 WTAFC A-5 (4-1HT) 2:00PM. D5
 29
30 31

FEBRUARY 2017

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY
1. **OFF**(Watlington HOME)**OFF**
2 3 4. **OFF**Burghclere v WTAFC**OFF** D1
—————-
WTAFC Res-0 Benson Lions-1 2:30pm. D3
—————-
Lambourn Sports Res-0 WTAFC-A-2 2:00PM. NB League Cup QF
5
6 7 8. (Watlington HOME) 9 10 11. WTAFC Res-0 Coleshill Utd Res-1 AG Kingham Cup QF
2:00pm
12
 13 14 15. WTAFCVets1 Old Hooky2 Vets Prem Div 19:45
16 17 18. Lambourn Sports v WTAFC 2:30pm. D1
—————-
WTAFC Res-1 Compton-2. 2:30pm. D3
—————-
WTAFC-A-2 Grove Rangers Res-5 2:30PM. D5
19
 20 21 22. **OFF**Watlington Vets v WTAFC Vets**OFF**
 23 24 25. WTAFC-1 Berinsfield. 2:30pm. D1
—————-
Grove Rangers-1 WTAFC Res-3. 2:30pm. D3
26
27 28

race-night-2off

MARCH 2017

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY
 1. Thame Utd Vets-4 WTAFCVets-2 (AET) Vets Challenge Cup. 7:45pm.
—————-
(Watlington HOME 7:45pm)
 2  3  4. Marcham-1 WTAFC Res-3 2:30PM. NBFL D3
—————-
WTAFC-A-6 Hanney 66 Club-1 2:30PM. NBFL D5
 5
 6  7  8. **OFF**North Leigh Vets v WTAFCVets**OFF** Hellenic Vets Prem Div
—————-
(Watlington HOME 7:45pm)
 9  10  11. WTAFC Res-1 Marcham-0 2:30PM. D3  12
 13  14  15. (Watlington HOME 7:45pm)  16. Oxford City Vets-3 WTAFCVets-0 Vets Prem League 1945ko
 17  18. Burclere-0 WTAFC-2 D1 2:30
—————-
WTAFC Res-2 Watlington-3 D3 2:30
—————-
Coleshill Utd Res-2 WTAFC-A-1 League Cup SF at Long Wittenham FC. 2:30pm
19
 20  21  22.  Thame Utd Vets-5 WTAFCVets-2 Hellenic Vets Prem Div. 7:45pm

23
 24  25. WTAFC Hosting North Berks Cup SF, Burghclere v Saxton Rovers. 2:30ko  26
 27  28. Friendly: WTAFC v Watlington Town FC 7:45pm 29. Chinnor A-2 WTAFCVets-4 Hellenic Vets Prem Div. 19:45
—————-
(Watlington HOME 19:45)
 30  31
Coleshill v A 18Mar17

Arthur’s A-Team pose before their North Berks League Cup Semi Final against Coleshill Utd Res at Long Wittenham

APRIL 2017

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY
 1. WTAFC-A-4 Cumnor Minors-2 2:30pm, NBFLD5  2
 3  4  5. **OFF*WTAFCVets v North Leigh Vets**HW** then 2nd-Half **OFF**NLV v WTAFCV**AW**  Hellenic Vets Prem Div  (Double Header at WTAFC)

 6.  7.  8.  9
10.  11  12. WTAFCVets2 Watlington Vets-3 Hellenic Vets Prem Div. 7:45pm

 13  14 15. *H-W*WTAFC-A v Coleshill Utd Reserves*H-W* NBFLD5 CUFCR unable to raise a side
16
 17.
18 19.  *OFF*Watlington HOME)*OFF*
 20 21 22 23
24. (Watlington HOME)
25 26. *OFF*(Watlington Old-Boys hiring pitch)*OFF*

27 28 29. GROUNDWORK 08:00> 30. Charlie Allum AMMF game

2017-presentation-evening

MAY 2017

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY SUNDAY
 1 2 3 4 5 6. GROUNDWORK 10:30> 7
8 9 10 11 12 13. 14
15 16 17 18 19 20.  PRESENTATION EVENING
D5 ATeam RunnersUp medal 201617

A-Team NBFL 2016/17 Division 5 Runners-Up medal


2016-17 North Berks Charity Shield (Top 2 went through to QF)

Played W D L F A GD Pts
Burghclere 3 2 1 0 11 6 5 7
Kintbury Rangers 3 2 0 1 6 4 2 6
Wallingford 3 1 1 1 9 4 5 4
Harwell Village 3 0 0 3 2 14 -12 0

WTAFC AGM 201718

Officers of Wallingford Town AFC
2016/17

CHAIRMAN: Daniel Marks

VICE CHAIRMAN: Martyn Whell

HON SECRETARY: Steven Sherwood

TREASURER: Arthur Morris

TRUST REP: David Webber

MATCH SECRETARY: Steven Sherwood

WELFARE OFFICER: Arthur Morris

PLAYER REP: Simon Cowlard

1st-TEAM MANAGER: Duncan Mitchell (NBFL D1)

RESERVES MANAGER: Martyn Whell (NBFL D3)

A-TEAM MANAGER: Arthur Morris (NBFL D5)

VETS MANAGER: Chris Allum (Hellenic Vets Prem)

Geoff Lee 1 award 201617

Wallingford Town AFC’s Geoff Lee Receives the Linesman of the season award for 2016/17

Geoff Lee 2 award 201617

Another high quality photo of Geoff Lee with his Club Linesman of the year award

bbfa

Advertisements